top of page

Vaikų socializacijos projekto „Mokinių saviraiškos galimybės integruotoje terpėje“ konferencija-forumas

Visos bitės jau ramiai ilsisi aviliuose, kaupia jėgas naujam medunešiui, tik Raudondvario gimnazijos avilys buvo neramus lapkričio 20 d., nes vyko vaikų socializacijos projekto „Mokinių saviraiškos galimybės integruotoje terpėje“ konferencija-forumas. Jau tapo tradicija, kad lapkričio pabaigoje projekto vykdytojos: direktoriaus pavaduotoja ugdymui J.Vaitiekūnienė, mokytojos R.Kijauskienė, D.Vaitkienė ir R.Vitkevičienė kviečia susipažinti su Raudondvario gimnazijos gabiais mokiniais ir jų pasiekimais, nes mano, kad reikia jiems drąsiai dalintis savo projektais, žiniomis su kitais, skatinti originalų mąstymą, įžvalgas, ieškojimus.
12 gabiausių mokinių ir mokytojų šiemet gauna „Bičių“ nominaciją: mokiniai — bitutes, mokytojai — gėlės žiedą. Gana simboliška, juk tiek metai turi mėnesių, tiek yra nuo mokyklos pradžios klasių.
N.Pyrogovas teigė: „Visa, kas didinga ir gražu mūsų gyvenime, moksle ir mene, sukurta fantazijos padedamo proto, o daugelis dalykų — proto padedamos fantazijos. Galima tvirtinti, kad nei Kopernikovas, nei Niutonas be fantazijos nebūtų įgiję moksle turimos reikšmės.“
Konferencija vyko Raudondvario kultūros centre. Čia rinkosi mokiniai ir jų tėveliai, mokytojai, aukštųjų mokyklų dėstytojai, šventės rėmėjai.
Sveikinimo žodžiu popietę pradėjo gimnazijos direktorius Ilmaras Embrektas. Pasidžiaugė šauniais mokiniais ir jų mokytojais, kurie  turi tikslą ir jo siekia. Visą pusvalandį šventės dalyviai bendravo su gabiais mokiniais. Kiekvienas galėjo pamatyti šalia mokinio nuklotą stalą padėkomis, pagyrimo raštais, diplomais. Visi būriavosi aplink 3ag klasės mokinį Mantą Partiką, nes jo stalą dar puošė sportiniai apdovanojimai: taurės ir auksu spindintys medaliai. Žvalgydamiesi po salę galėjome artimiau susipažinti su kiekvienu, nes mokinys plakate parašė draugų ir mokytojų nuomonę, pasiekimus ir savo hobi. Nedrąsūs atsakinėjimai jaunesniųjų klasių mokinių, o vyresnieji jau žino, ko nori, apie ką svajoja, kokį gyvenimo kelią rinksis, ar pravers šie pasiekimai renkantis specialybę. Kaip pastebėjome, daugiausia mokinių turi aiškų ir apibrėžtą tikslą ir eina tos svajonės link.
Gerą pusvalandį seniūnijos salėje vyko diskusija „Mokslas ir karjera“, kuriai vadovavo mokytoja R.Kijauskienė. Į diskusiją  buvo pakviesti įsijungti visi norintys dalyvauti ar tiesiog stebėti: mokytojai, moksleiviai, dėstytojai verslo atstovai, svečiai. Diskusijoje dalyvavo UAB ,,Dojus agro" generalinis direktorius Audrius Kavaliauskas, UAB ,,Kaminta" direktorius Ramūnas Kaminskas, UAB ,,Almara" vedėja Laima Petraitienė, UAB ,,Talismanas Tau"- Artūras Mackevičius  VDU Gamtos mokslų fakulteto Biochemijos ir biotechnologijos katedros fizinių mokslų daktarė Lina Ragelienė, KTU doc. Technologijos mokslų daktarė Regita Bendikienė, mokiniai, gimnazijos direktorius, mokytojai A.Navickas ir D.Mačiulytė.
Diskusijos tikslas buvo sudaryti galimybę diskusijos dalyviams išsakyti savo nuomonę, lūkesčius, abejones, vieniems kitus išklausyti ir tokiu būdu išsiaiškinti ar verta dėti mokslą ir karjerą ant skirtingų svarstyklių lėkštelių.
Šiuolaikinis jaunimas tampa vis praktiškesnis. Rinkdamiesi specialybę, jauni žmonės teikia prioritetą išsilavinimui, suteiksiančiam galimybę siekti karjeros. Kokios specialybės šiuo metu yra itin populiarios jūsų universitete? Šį klausimą uždavė diskusijos vedėja KTU doc. Technologijos mokslų daktarei Regitai Bendikienei. Ji trumpai supažindino su specialybėmis ir patarė rinktis techniškuosius mokslus.
Kausimą po klausimo vis dalijo mokytoja. „Mokslą „dėl diplomo“ keičia mokslas dėl karjeros. Ar dėl būsimų darbuotojų įmonės pradeda varžytis jau aukštųjų mokyklų auditorijose? Vis daugiau studentų mokosi ne „dėl diplomo“, o siekdami įgyti žinių ir gilintis į konkrečias veiklos sritis .Kokias praktinius įgūdžius studentai įgyja universitete? Ar studentai turi galimybę derinti mokslą ir darbą ? Studijų, mokslo ir karjeros mugė kviečia investuoti į žinias su šūkiu „Žinios — protingiausia investicija".
Vienas populiariausių renginių jaunų darbuotojų paieškai – aukštųjų mokyklų organizuojamos vadinamosios karjeros dienos. Kauno technologijos universitete (KTU) šį renginį organizuojančio „Karjeros centro“ (KC) duomenimis, užmezgę ryšius praėjusių metų renginyje, įsidarbino 665 studentų, 233 – įmonėse atliko praktiką. VDU ir KTU mokslininkės antrino viena kitai, kvietė pamatyti ir apsilankyti mugėse, artimiau susipažinti su aukštąja mokykla.
Diskusijos vedėja nepaliko nepastebėto nei vieno dalyvio, diskusijos dalyviai pildė vienas kitą.
Kaip vieną iš kriterijų, ieškant naujų darbuotojų, įvardijamos ir asmenines žmogaus kompetencijas: komunikabilumą, pasitikėjimą savimi, baimių nugalėjimą, sugebėjimą savarankiškai priimti sprendimus. Kokias naujo darbuotojo kompetencijas jūs vertinate priimant į darbą? Karjera — siekiama tobulėti ar užsidirbti? Kaip kopti karjeros laiptais? Nuo ko priklauso mano karjera? Kas aukojama dėl karjeros? Dauguma diskusijos dalyvių išsakė savo nuomonę, kad reikia gyvenime rinktis tai, ko nori pats, pagal sugebėjimus ir, aišku, turėti užsibrėžtą tikslą ir jo siekti. Kiekviename darbe reikalingos žinios, kompetencijos, savarankiškas sprendimų priėmimas ir didelis noras einant nelengvu karjeros keliu.
Jeigu jums būtų pasiūlytos karjeros galimybės, dėl kurių reiktų laikinai mesti mokslus, ar ryžtumėtės tokiam žingsniui? Šį klausimą uždavė mokytoja Mantui Partikui, bet išgirdome vienareikšmį atsakymą: „Ne.”
Atkakliai diskusiją vedusi mokytoja R.Kijauskienė toliau argumentavo, kad karjerą lemia įvairūs ekonominiai, socialiniai, politiniai, kultūriniai ir kt. veiksniai. Didžiausią įtaką karjerai daro šeima, draugai, socialinė grupė, bendra ekonominė situacija šalyje.
Diskusijos vadovė pateikė pavyzdį, kaip žmogaus karjerą lemia likimas ir atsitiktinumai. Įstojęs į Harvardo universitetą, Billas Gatesas po dvejų metų jį metė ir įkūręs bendrovę „Microsoft" tapo turtingiausiu žmogumi pasaulyje. Po 30 metų įteikdamas milijardieriui garbės daktaro laipsnį Harvardo direktorius pajuokavo: „Įsivaizduojate, kuo būtumėte tapęs, jei būtumėte mokęsis ir likusius dvejus metus?"
Ir UAB ,,Dojus agro" generalinis direktorius Audrius Kavaliauskas, ir UAB ,,Kaminta" direktorius Ramūnas Kaminskas sakė, kad gyvenimo kelią reikia rinktis pačiam, nors gal kartais ir bus klystkelių, o aukštųjų mokyklų dėstytojos priminė, kad dabar jau galima su tuo pačiu „studijų krepšeliu“ keliauti iš vienos aukštosios į kitą.
Visą pusvalandį diskusijoje buvo gvildenami verslo, karjeros klausimai. Prieita bendra išvada, sėkmė - ne atsitiktinumas, tai mokėjimas, gebėjimas, įgūdis. Norėdamas sėkmingai dirbti ar įsitvirtinti versle verslininkas privalo pakankamai turėti žinių apie patį verslą, jo prigimtį, ypatumus ir t.t. Asmeninė karjera – tai ėjimas į save. Ir tai priklauso nuo žmogaus brandumo.Verslas, drastiškai naudodamas mokslo ir technologijų pažangą, sukūrė gyvenimo patogumus. Mokslas apibrėžiamas kaip priemonė patenkinti smalsumui, tiekti kasdieninių problemų sprendimus, gerinti gyvenimo kokybę, suprasti, kaip mus supantys daiktai ir prietaisai veikia, ir stimuliuoti ekonomiką. Nežinia, kur teks sėdėti ir kaip prasimaitinti – mokslas yra iš tiesų svarbus mūsų gyvenime, nenuvertinkime jo.Taip buvo apibendrinta diskusija.  
UAB „Skonio versija“ direktorė Valda Irena Šiugždinienė (projekto rėmėja) jau antrus metus kvietė baigti diskusiją prie kavos puodelio. Ji juokais pastebėjo, kad gimnazija išaugino tokį būrį gabių mokinių, nes 20 metų ji šioje gimnazijoje virė skanią košę.
5 klasės mokinė Gerda Sidorčiukaitė romantiška melodija pradėjo „Bičių“ nominacijos įteikimo iškilmes. Justina Budžiūtė pasveikino visus gabius ir darbščius, talentingus ir originalius, išmintingus ir šmaikščius ir šiaip gimusius po laiminga žvaigžde mokinius, kuriais didžiuojasi Raudondvario gimnazijos bendruomenė ir palinkėjo tobulėti, auginti savo širdį geriems darbams ir pakvietė gimnazijos direktorių Ilmarą Embrektą įteikti apdovanojimus.
Pirmasis buvo pakviestas gabus, protingas matematikas 6b klasės mokinys Justas Gadliauskas ir jo mokytoja Daina Naujokienė. Justui dar teko atsakyti ir į vedančiosios klausimą: „Kaip padalintum vieną obuolį visiems čia susirinkusiems?“ Jis pažymėjo, kad jo reikėtų tik labai didelio.
Antroji savo bitutės bėgo pasiimti visada tyli, rami, nedrąsi, nuoširdi , gebanti suburti draugų ratą aplink save 6a klasės mokinė Kamilė Berkutė ir jos mokytoja Ramunė Kijauskienė.
Trečiasis skubėjo  8a klasės mokinys Edvinas Stankūnas (mokytoja Vitalija Jurgutienė), labai stiprios mokymosi motyvacijos, stropus, pareigingas, smalsus. Jo, kaip jis atsakė į klausimą, svajonė yra aplankyti Japoniją.
Ketvirtoji pasiimti apdovanojimo ėjo  8a klasės mokinė Diana Skridlaitė ir jos mokytoja Liucija Vėbrienė. Diana judri, šauni, ieškanti tobulumo, aktyvi ir darbšti, protinga ir patikima, jai knyga — gyvenimo palydovė.
Trumpa pauzė, per kurią Justina Kukcinavičiūtė paskaitė ištrauką iš P.Cvirkos apsakymo „Šulinys ant kalno“.
Justina Budžiūtė pakvietė apdovanojimų pasiimti skaičių meistrą Algirdą Ramoną ir jo mokytoją, šio projekto koordinatorę Janiną Vaitiekūnienę. Ji apie Algirdą sako, kad tai labai atsakingas, paslaugus, visada ištiesiantis draugui ranką. Tai patvirtina ir jo čia salėje išgirsti žodžiai, jis padės draugui išspęsti uždavinį.
Direktorius bitelę įteikė ir 1cg klasės mokinei Agnei Mačiulytei (mokytoja Ramunė Kijauskienė), 2ag klasės mokinei Ievai Ragelytei ir  mokytojai Liudmilai Dubinskienei, 3ag klasės mokinei Aistei Berkutei ir mokytojai Loretai Juškienei.
Salėje vėl muzikinės variacijos. Neringa Piešinaitė atliko R.Galiano kūrinį „Daina Džo“.
Bitelės turėjo surasti 12 šeimininkų. Toliau buvo kviečiamas rusų kalbos žinovas 3ag klasės mokinys Mantas Partikas ir jo mokytoja Regina Valienė. Mantas už šį pasveikinimą padėkojo rusų kalba. Šiltais aplodismentais buvo sutikta mokyklos prezidentė 3ag klasės mokinė Greta Javtokaitė ir jos mokytoja Janina Vaikšnorienė, 3ag klasės mokinė Inga Sinkevičiūtė ir jos mokytoja Albina Šidlauskienė.
Justina Budžiūtė paminėjo, kad apie 4a klasės mokinę Aistę Murinaitę labai gražiai atsiliepia jos mokytoja Lina Žekonienė (šios šventės ir režisierė). Ji Aistę palygina su daugiabriauniu deimantu, kuris atspindi daugybę spalvų. Aistė — asmenybė, keliaujanti tiesiu keliu. Sveikinimą pasiuntė ir Kazimierui Labokui, kuris dabar sėkmingai studijuoja politikos mokslus, o jo mokytojas Algirdas Navickas visada su mumis, kuris atsiėmė šį gražų apdovanojimą.
Taip ir buvo išdalintos bitutės ir žiedeliai.Visos bitės darbštuolės jau rado savo avilius. Neliko nepastebėti gabiausieji ir mūsų šventės rėmėjų, jie įteikė atminimo dovanas, tarė jiems gražiausius žodžius.
Projekto sumanytoja Janina Vaitiekūnienė padėkojo šventės rėmėjams UAB ,,Vaidvilės baldai" direktoriui Vaidui Sriubui, kaimo turizmo ,,Germano sodyba" — Snieguolei Valatkienei-Mazuronienei, ŽŪB ,,Bernatoniai" direktoriui Viliui Viskontui, UAB ,,Skonio versija" direktorei Valdai Irenai Šiugždinienei, Raudondvario seniūnijos seniūnui Tomui Gaidamoniui, Raudondvario kultūros centro direktorei Violetai Visockienei, projekto vykdytojoms Ramunei Kijauskienei, Daivai Vaitkienei, Rasai Vitkevičienei, renginio dailininkei Zinaidai Dimšienei, režisierei Linai Žekonienei, gimnazijos direktoriui, aukštųjų mokyklų dėstytojams, tėvams, mokiniams ir mokytojams.
Štai tokį vėlų rudenį darbščiosios Raudondvario bitelės surado savo avilius, kur per žiemą kaups atsargas ir džiugins savo darbais aplinkinius.

 

bottom of page